Regimentets CH/A-SEK 1932-1995

Bataljonschefer

Bataljonsbefalingsmænd

Opklaringsbataljonen oprettes 1981

AUG 1981 – MAR 1983                    OL B. Andersen, NK/JDR varetager tillige CH/V/JDR

APR 1983 – JUN 1985

OL J. Hvidegaard

FOTO

 

AUG 1985 – FEB 1987

OL J. O. Hjort

FOTO

 

MAR 1987 – AUG 1989

OL C.J. Andersen

FOTO

 

SEP 1989 – JUN 1992

OL P.F. Scheuer

FOTO

 

APR 1993 – FEB 1995

OL P. Elhøj Andersen

FOTO

 

MAR 1995 – JUL 1997

OL S.Q. Møller

-

 

FEB 1998 – APR 2000

OL A.B. Madsen

FOTO

 

MAJ 2000 -    ?

OL L.K.B. Nielsen

FOTO

 

FEB 2004 – NOV 2004

OL H. Lyhne

FOTO

 

 

II JDR oprettes mhp. Hærens Basisuddannelse 2005

JAN 2005 -    ?

MJ T.L. Thomsen

FOTO

 

-       NOV 2007

OL J.P. Nyrup

FOTO

 

DEC 2007 – FEB 2010

OL P.B. Svendsen

FOTO

 

MAR 2010 – JUN 2021

OL M. Engholm

FOTO

 

 

V JDR genoprettes

JUL 2011 – JUN 2012

OL P. Nielsen

FOTO

 

JUL 2012 – NOV 2014

OL A.B. Madsen

FOTO

 

DEC 2014 – DEC 2016

OL P. Dahl

FOTO

 

JAN 2017 – NOV 2017

OL J. Møller-Pedersen

FOTO

 

DEC 2017

OL T. Fogh

FOTO

 

JAN 2018 – DEC 2018

MJ B.S. Olsson (kmd.)

 

 

JAN 2019 – MAJ 2019

MJ K. Bomgaard (kmd.)

 

 

 

JUN 2019 – 

OL S.D. Møller

JAN 2019 –

CSG D. Deleuran